אוטיזם – PDD

מה הוא אוטיזם?

אוטיזם הוא שם כולל לרצף שלם של הפרעות התנהגותיות ואישיות (PDD), המאופיינות בקשיים תקשורתיים והתנהגותיים. בין הגורמים להפרעה – סיבוכים במהלך ההיריון, בעיה במערכת החיסונית חיסונים, טראומות רגשיות וגורמים נוספים, בסימפטומים הראשוניים ניתן להבחין כבר בגיל הרך. ברמות הנמוכות של ההפרעה יכול האדם ליצור קשר עם סביבתו (הן מילולית והן פיזית), ואילו ברמות הגבוהות, ניתן לראות קושי רב בתקשורת, הפרעות התנהגות קיצוניות ומצב של יתר רגישות הבא לידי ביטוי בהימנעות ממגע. בקשת הרחבה שבין הרמות השונות נוכל למצוא אינספור ביטויים לתופעה.

סימפטומים המעלים חשד לאוטיזם
למרות שאנשים רבים משויכים לספקטרום האוטיסטי, אוטיזם ברמות הקיצוניות הוא דבר נדיר (כיום האוטיזם נפוץ בקרב כ 1% מהילדים). לא כל אדם שמתקשה ליצור קשרים עם סביבתו יאובחן כאוטיסט . כמו כן, אין סממן אחד מובהק לפיו ניתן לאבחן את הילד או המבוגר, אלא לרוב האבחון מתבצע לפי מספר תופעות ביחד.
ככלל, אנשים שלקו באוטיזם לא יהיו מסוגלים לתקשר עם העולם בצורה הרצויה, הן מילולית והן מנטלית. לרוב נראה אחד או יותר מהתסמינים הבאים:
•    כשל או תפקוד לקוי בתקשורת מילולית או בינאישית
•    תחומי התעניינות מצומצמים או לא רגילים
•    התנהגות חזרתית ותבניתית כגון: חזרה על תנועות מסוימות שוב ושוב, חזרה על מילים או משפטים
•    רגישות למגע או לחומרים מסוימים
•    יכולות קוגניטיביות לקויות או נמוכות מהרגיל

קשיים מילוליים והתנהגותיים
את רוב הסימפטומים ניתן לגלות בשלוש השנים הראשונות לחיי הילד, ולזהות אותן בקלות בדרכים שונות. כך למשל, תסמינים לאוטיזם יכללו תינוק שאינו ממקד מבט בהוריו או מטפליו, אי ביצוע תנועות מסוימות, כמו נפנוף יד או הושטה, תינוק שאינו מצליח למלמל או לומר מספר מילים בגיל מתקדם כחצי שנה ועוד. לעיתים מתבלבלים בין תינוקות שאינם שומעים היטב לתינוקות אוטיסטים, ורק אבחון מקיף יסייע לעמוד על הסיבה לכשל בתקשורת. אצל ילדים שבהם מופיעה נסיגה התפתחותית בין גיל שנה לשנתיים, זה נובע לרוב מפגיעה מהחיסונים.
כמו כן, ילדים הלוקים באוטיזם אינם מפרשים נכונה תגובות רגשיות המופנות אליהן. כך שאם למשל נרצה להפנות כלפיהם גילויי אהבה, הם ימנעו מכך במכוון. הכשל התקשורתי יכול לבוא לידי ביטוי גם באלימות, פיזית או מילולית, שכן הסובלים מהתופעה אינם מפרשים נכון את כוונתם של הסובבים אותם. סממן רווח נוסף אצל אוטיסטים הוא, כאמור, התנהגות חזרתית. ילדים אוטיסטים יכולים לבלות שעות בחזרה על משפט מסוים, או באיסוף של פריטים חסרי משמעות (עלים, ענפים וכו'). כל שינוי, ולו הקל ביותר בסדר יומם, עלול לגרום להם לרוגז ולתסכול רב. עם זאת, על אף הכשל התקשורתי וההתנהגותי, נראים האוטיסטים כאנשים רגילים לכל דבר, ולעיתים אף חכמים יותר מיתר בני גילם. מחקרים מראים שלאוטיסטים יכולת נדירה לזכור נתונים טכניים באופן יוצא מגדר הרגיל, כמו מספרי טלפון, תכונות מדעיות ונתונים נוספים הדורשים זיכרון משופר.  

כלים לאבחון אוטיזם
אבחון של אוטיזם לא מתבצע באמצעות בדיקה גנטית (שכן לא קיימת בדיקה רפואית שיכולה להצביע על קיום ההפרעה), אלא ע"י בדיקה מקיפה של כישורים והתנהגויות. במידה ומתעורר חשד לקיום התסמונת, יקיימו הרופאים תצפיות ויבדקו את ההתנהגויות המעוררות חשד. בדומה למחקרים שונים, גם באוטיזם, כאשר המומחים צופים בדפוסי ההתנהגות מסוימים החוזרים על עצמם לאורך זמן, ניתן לאבחן את ההפרעה כאוטיזם. כדי לאבחן את התופעה כראוי, מומלץ לבצע את האבחון במכונים מוסמכים, ובמידה ועולות וצצות שאלות נוספות יש להתייעץ עם רופא מומחה. במקרים קודמים של אוטיזם במשפחה, ניתן יהיה לבצע את האבחון בשלבים מוקדמים של החיים וכך להעריך את צורת הטיפול בהמשך.
ילדים שאובחנו כבעלי הפרעה בספקטרום האוטיסטי, יטופלו לרוב במסגרות החינוך המיוחד ויושם דגש על קידומם, השפתי והמנטלי כאחד.

פוסט זה פורסם בקטגוריה זיהוי והגדרות, עם התגים , , , , , , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s